Cechy opakowań polipropylenowych BOPP
Opakowania BOPP charakteryzują się dobrymi właściwościami mechanicznymi oraz niskim stopniem przepuszczalności pary wodnej i substancji zapachowych. BOPP to folia polipropylenowa dwustronnie orientowana inaczej nazywana celofanem. Jest przeźroczysta i wyróżnia się wysokim połyskiem.
BOPP to najczęściej wykorzystywana folia w przemyśle opakowaniowym – nadaje się także do druku i laminacji. Celofan może być stosowany do pakowania żywności. Cechuje się wysoką estetyką i optymalnymi właściwościami poślizgowymi – może być używany w automatach pakujących. Folia BOPP zapewnia dobre właściwości cieplne oraz umożliwia zachowanie odpowiedniej wilgotności wewnątrz opakowania.
Folia polipropylenowa BOPP od zewnętrznej strony nawoju jest jednostronnie aktywowana. Oznacza to, że można ją zgrzewać poniżej temperatury topnienia polipropylenu, co daje szeroki zakres temperatur dobieranych w zależności od szybkości zgrzewania i rodzaju elektrod zgrzewających. BOPP nadaje się do recyklingu, jest neutralna fizjologicznie, bezzapachowa i stanowi barierę dla kwasów, zasad oraz alkoholi.
Zastosowanie folii BOPP
Folia BOPP wykorzystywana jest do laminowania i produkcji opakowań wielomateriałowych. Przydaje się wszędzie tam, gdzie konieczne jest okienko do podglądania zawartości pudełka. Jako producent folii BOPP dostarczamy materiału zarówno do pakowania ręcznego, jak i automatycznego, co jest często wykorzystywane w produkcji seryjnej.
Folia BOPP dostępna jest w grubościach od 30 do 50 mikronów, co daje możliwość dopasowania rodzaju materiału do konkretnych potrzeb. Typowe zastosowanie grubej folii BOPP to pakowanie kwiatów i prezentów oraz wyrobów cukierniczych i owijanie pudeł kartonowych. Cienką folią BOPP pakuje się na przykład płyty CD i DVD. Z folii BOPP powstają woreczki na kartki okolicznościowe oraz biżuterię. Na folii może być wykonywany druk fleksograficzny i rotograwiura.